top of page

JAK DŮM PRO JULII VYPADÁ?

Dům pro Julii je tvořen třemi bezbariérovými podlažími.
Ve spodní části jsou umístěny kanceláře, šatny pro zaměstnance, technická místnost i sklady ložního prádla, postelí a kompenzačních pomůcek.

Hlavní část Domu pro Julii tvoří velká společenská místnost, pokoje pro děti (osm určených pro pobytovou odlehčovací službu, dvě hospicová lůžka a pokoj posledního rozloučení).

Dále smyslová herna a místnosti pro fyzioterapii, arteterapii, muzikoterapii, kino i bazén (pro terapii watsu). Součástí společenské místnosti je herna, jídelna, relaxační část a počítačová herna. Ze společenské místnosti lze vyjít na terasu či do vnitřního atria.

20240808_095030.jpg

Vnitřní atrium zajišťuje dostatek soukromí všem klientům hospice. Částečné zastřešení umožňuje využití venkovního prostoru i za nepříznivého počasí. Součástí je i zahrádka a herní prvky pro děti. Do atria mají všechny pokoje své samostatné bezbariérové vstupy.

Ve vrchním podlaží se nachází osm pokojů pro rodiče a sourozence dětí. Součástí je i společná kuchyň s jídelnou. Pochozí střechy zajišťují další venkovní prostor k využití.

Stavba Domu pro Julii: What We Do

O STAVBĚ DOMU PRO JULII

Výstavbu unikátního dětského lůžkového hospice dlouhodobě podporuje statutární město Brno. Pozemek pro výstavbu byl vybrán již v roce 2018, následně byla zahájena spolupráce s architektonickým studiem Čtyřstěn. V letech 2018–2021 byla vytvořena architektonická studie, projektová dokumentace i prováděcí dokumentace ke stavbě. Stavební povolení pro stavbu bylo vydáno v prosinci 2021.
 

V roce 2021 byla uzavřena smlouva o spolupráci mezi organizací Dům pro Julii, z.ú. a statutárním městem Brnem, které se stalo investorem celé stavby. Organizace Dům pro Julii zajistila vybavení Domu a provoz všech služeb. Zahájení stavby proběhlo symbolickým poklepáním základního kamene 19. července roku 2022 a o dva roky později byla dokončená budova předána do užívání neziskové organizaci Dům pro Julii.

Dům pro Julii se nachází v zahradách Domova pro seniory Kociánka, adresa je Trtílkova 5, Brno. Provoz pobytových služeb byl zahájen na začátku srpna 2024.​

poklepani_dumprojulii.HEIC

„Z původních plánů, kdy mělo město poskytnout pouze pozemek v areálu zahrady domu pro seniory na Kociánce, se stalo investorem celé stavby. Díky připravené projektové dokumentaci, kterou městu poskytla nezisková organizace, se celý proces příprav velmi zrychlil. Nyní budovu svěřujeme do správy přímo organizaci Dům pro Julii, a to pomocí smlouvy o výpůjčce. Ta je uzavřena na dobu udržitelnosti projektu, minimálně však na 15 let,“ řekla při slavnostním předání budovy primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Stavba třípodlažní budovy, která zapadá do okolního prostředí parku na Kociánce, trvala 20,5 měsíce. „Celkové náklady na výstavbu hospice dosáhly 184,5 milionu korun bez DPH. Podařilo se nám získat podporu Evropské unie. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu má hodnotu 86 milionů korun a získali jsme ji prostřednictvím nástroje integrovaných investic ITI. Zbývající částku zaplatilo město ze svého rozpočtu,“ zdůraznil první náměstek primátorky města Brna René Černý.

Architektonický návrh hospice v sobě musel spojovat vysoké nároky zdravotnického zařízení, zázemí pro rodiče, prostor pro trávení volného času, místnosti s terapiemi i administrativní zázemí samotné organizace. „Kromě zjevných nároků, které musí hospic splňovat, ať už se jedná o bezbariérovost, či zdravotnická specifika, bylo pro nás při navrhování domu důležité přinést do něj vnitřní klid, vyrovnanost a pokoru. Dům by měl sloužit jako útočiště, místo pro prožití těch nejtěžších chvil i pro nalezení klidu a vyrovnání se s osudem. Prostor pro úlevu, vzájemnou podporu i samotu, když ji nejvíc potřebujete, ale také jako místo pro chvíle normálního žití a radostného setkávání. Je citlivě zasazený do terénu s orientací do centrálního atria s původními, zachovanými vzrostlými stromy. Do něj se otevírají společné prostory i jednotlivé dětské pokoje. Z pokojů pro rodiče ve třetím podlaží budovy se dá kdykoliv vyjít na pochozí zelenou střechu, která plynule navazuje na okolní park, a celý dům je tak jeho přirozenou a nedílnou součástí. Cílem bylo, aby Dům pro Julii naprosto zapadl a splynul se svým okolím, což se snad podařilo,“ doplnil k projektu architekt Tomáš Págo z architektonického studia ČTYŘSTĚN. 
Toto je podpořeno také sadovými úpravami a výběrem přírodních materiálů. Vše bylo vybráno, aby doplňovalo místního genia loci a zároveň zachovávalo maximální funkčnost.

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Děkujeme za zpracování společnosti Panopro s.r.o.

Pro spuštění interaktivní 3D prohlídky klikněte na ikonu start (play) a následně se pomocí "kliknutí myší" pohybujte v prostoru. K pohybu prostorem můžete využívat také šipky své klávesnice. Na mobilu se pohybujte "klepnutím" v prostoru. Barevně vyznačené body popisují prostory. Tip: Po spuštění prohlídky klikněte na první zelenou tečku/popisek a následně se můžete pohybovat po budově šipkou vpravo u popisku.

Statutární město Brno finančně podpořilo stavbu budovy Domu pro Julii. Projekt je spolufinancován prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. Za architektonickým návrhem stojí studio Čtyřstěn.

bottom of page